De rejsendes vurdering af TripAdvisor

Baseret på 272 meninger fra rejsende

Wifi Kostenlos






























Beskrivelse De la Jatte
Hotellet har en ideel beliggenhed på øen La Jatte, den rustikke del af Paris. Forretningscentrummet La Defense, talrige restaurants, barer, pubber, offentlige transportmidler og en busstation samt Palais des Congrès ligger blot få minutters gang fra hotellet. Efter ca. 800 m kommer man til American Hospital, mens man efter ca. 1 km kommer til en metro- og S-togsstation samt øvrige indkøbsmuligheder. Ca. 2 km væk ligger der en skov og Champs Elysees. Der er ca. 25 km til lufthavnen Charles de Gaulle og ca. 40 km til lufthavnen Orly. På hotellet finder gæsterne endvidere en fredelig og afslappet atmosfære. De grønne omgivelsers charme, skønhed og egenskaber har påvirket og inspireret impressionistiske malere såsom Monet, Van Gogh, Sisley og Seurat.Hotellet blev bygget i 1926 og renoveret i 2001. Det råder over en 5-etagers hovedbygning og en 1-etagers sidebygning med i alt 71 værelser, heraf 4 suiter, 4 handicapvenlige værelser og 1 lejlighed. I foyeren finder man en døgnåben reception med safeboks samt elevatorer. Det klimatiserede hotel rummer en café og en bar. Endvidere er der en morgenmadsrestaurant, ligesom der er mulighed for at bestille roomservice og vasketøjsservice eller modtage lægehjælp i tilfælde af sygdom. Der er parkeringspladser foran hotellet. Hotellet ligger i en rolig del af kvarter med herlige restauranter langs floden Seine.De elegante og moderne indrettede værelser har bad/WC med hårtørrer samt telefon, satellit-/kabel-tv, radio, internetadgang, gulvtæppe, safeboks (mod betaling), dobbelt- eller kingsize seng samt strygejern og strygebræt. Gæsterne kan selv indstille temperaturen på klimaanlægget og radiatorerne. Fra de støjbeskyttede værelser er der en dejlig udsigt over Seinen eller gården.
Key points
- •Parkeringsplads (*)
- •WiFi
- •Tidspunkt for check-out 11:00 - 11:00
Betalingsmetoder:






Beskrivelse De la Jatte
- • Seneste renoveringsår: 2001
- • Antal etager (hovedbygning): 4
- • Antal boligenheder i alt: 71
- • Handicapvenlige værelser: 4
- • Dobbeltværelser: 67
Hotel type
- • hotel
Room facilities (Standard room)
- • Ekstra senge efter anmodning
- • Handicapvenligt badeværelse
- • Rygerværelser
- • Tilgængelig for gæster i kørestol
-
Opholdsstue
-
WiFi
Facilities
- • Aviser
- • Elevator
- • Flersproget personale
- • Garderobe
- • Have
- • Hjælp i tilfælde af sygdom
- • Klimaanlæg i fællesområder
- • Opbevaring af bagage
- • Roomservice
- • Safeboks
- • Vasketøjsservice
- • Tidspunkt for check-in: 14:00 -
- • Tidspunkt for check-out: 11:00 - 11:00
-
Det er tilladt at medbringe kæledyr over 5 kg
-
Det er tilladt at medbringe kæledyr, maks. 5 kg
-
Døgnåben reception
-
Garage
-
Kabelforbundet internetforbindelse
-
Parkeringsplads.111,75kr Per unit/night
-
Tilgængelig for gæster i kørestol
-
WiFi
Restaurant
- • Morgenmad
Restauranter
- • Bar
- • Børnestole
- • Café
- • Morgenmads restauranten
Distances (in meters)
- • Havn: 2km
- • Lufthavn: 19,6km
- • Befolkning i centrum: 1km
- • Nærmeste bus / metro: 2km
- • Bug/togstation: 1,1km
- • Golfbane: 3km
Interesse punkter
- • Arc de Triomphe: 3,1km
- • Courbevoie Town Hall: 700m
- • Louvre Museum: 6,4km
- • Notre Dame Cathedral: 7,6km
- • Eiffel Tower: 4,5km
Ting man skal huske
- • Depositum ved ankomst
- • Id-kort ved ankomst
Værelsestype Dobbelt Standard
- • Badekar
- • Badeværelse
- • Brusebad
- • Fjernsyn
- • Gulvtæppe
- • Hårtørrer
- • Internetadgang
- • Radio
- • Regulerbar radiator
- • Regulerbart klimaanlæg
- • Safeboks
- • Strygejern og strygebræt
- • Telefon

Værelsestype Dobbelt Standard
- • Badekar
- • Badeværelse
- • Brusebad
- • Fjernsyn
- • Gulvtæppe
- • Hårtørrer
- • Internetadgang
- • Radio
- • Regulerbar radiator
- • Regulerbart klimaanlæg
- • Safeboks
- • Strygejern og strygebræt
- • Telefon
Værelsestype Familievaerelse Standard
- • Badekar
- • Badeværelse
- • Brusebad
- • Fjernsyn
- • Gulvtæppe
- • Hårtørrer
- • Internetadgang
- • Radio
- • Regulerbar radiator
- • Regulerbart klimaanlæg
- • Safeboks
- • Strygejern og strygebræt
- • Telefon
Værelsestype Enkelt Standard
- • Badekar
- • Badeværelse
- • Brusebad
- • Elektricitet 220V
- • Fjernsyn
- • Gulvtæppe
- • Hårtørrer
- • Internetadgang
- • Kabel-tv
- • Radio
- • Regulerbar radiator
- • Regulerbart klimaanlæg
- • Safeboks
- • Satellit-tv
- • Skrivebord
- • Strygejern og strygebræt
- • Telefon

(*) Ekstra service hoerer ikke ind i priser.
Hoteller i nærheden af De la Jatte
- 494 meter
BEST WESTERN Rives de Paris La Defense


Dette charmerende hotel kan findes i West-La Défense. I alt 33 værelser er til rådighed for gæsterne på BEST WESTERN Rives de Paris La Defense. De der bor på ejendommen, kan gøre brug af den trådløse internetforbindelse, der findes på alle offentlige områder. Receptionen er åben 24 timer i døgnet. Dette er ikke et kæledyrsvenligt hotel. Der kan blive pålagt et gebyr for visse af disse services.
Fra699kr
Se mere - 968 meter
Le Bon Hôtel


Hotellet har en ideel beliggenhed i et livligt forretningsområde, hvor man finder talrige indkøbsmuligheder. Der er kun få meter til floden Pont de Neuilly. Endvidere er der mindre end 10 minutters kørsel til Champs Elysées og La Défense. Der ligger et stoppested kun ca. 150 m fra hotellet. Lufthavnen Charles de Gaulle ligger desuden ca. 20 km fra hotellet.Hotellet blev renoveret i år 2004 og har fordelt på 5 etager i alt 55 værelser, heraf 10 enkelt- og 43 dobbeltværelser. Desuden råder det over en 500 m2 stor have. I hotellets foyer finder man en døgnåben reception med safeboks og vekselbørs. Herudover er der en elevator, en bar og en tv-stue, ligesom der er mulighed for at gå på Internettet. Naturligvis er der også mulighed for at bestille roomservice og vaskeservice. Sidst, men ikke mindst, har hotellet en parkeringsplads.De hyggeligt indrettede værelser har eget badeværelse med hårtørrer samt telefon, satellit-/kabel-tv, internetadgang, minibar/køleskab og safeboks. Herudover er der også centralvarme.orgenmaden serveres som buffet.
Kundevurdering3,8/5af 7 MulighederFra683kr
Se mere - 1,13 Km
Mercure Paris La Defense


Det charmerende hotel ligger i forretningsområdet La Defense blot 10 minutters gang fra Champs Elysées. Til fods kommer man desuden hurtigt til indkøbscentret Commercial Charras. 1 km fra hotellet afgår der offentlige transportmidler. Herudover er der ca. 35 km til lufthavnen.Det meget centralt beliggende hotel er på 12 etager og råder over i alt 515 værelser, hvoraf de 6 er suiter. I den enestående foyer er der en døgnåben reception, en vekselbørs og en hyggelig café, ligesom hotellet har en bar og en indbydende restaurant. Uden for hotellet er der desuden gode parkeringsmuligheder.Værelserne er hyggeligt indrettet. De har eget badeværelse med brusekabine og hårtørrer. Herudover er de udstyret med telefon, internetadgang, klimaanlæg og safeboks (mod betaling).
Kundevurdering4,5/5af 1 MulighederFra1.009kr
Se mere







Anonym
Hotelopia-kunde, 28/10/2008
Se alle meninger