De rejsendes vurdering af TripAdvisor

Baseret på 189 meninger fra rejsende


















































Beskrivelse Torre Artale Hotel & Residence
Dette hotel ligger i unikke og rolige omgivelser mellem de sicilianske bjerges fantastiske toppe og det turkisfarvede Middelhav 2 km fra landsbyen ved havet S. Nicola l'Arena og hotellets private sandstrand. I S. Nicola L'Arena vil gæsterne finde restauranter, barer og forbindelser med offentlige transportmidler. Det ligger 29 km fra centrum af Palermo med dets natteliv og indkøbsmuligheder, 32 km fra det berømte Cefalù, 60 km fra Palermos internationale lufthavn, 131 km fra Trapanis internationale lufthavn og 179 km fra Catania internationale lufthavn.Dette romantiske og magiske hotel blev renoveret og ligger i skyggen af det antikke tårn i en bygning fra det 18. århundrede, der tjente som sommerresidens for Marquise Artale. Det charmerende, historiske strand-hotel rummer i alt 68 værelser. Til faciliteterne på dette klimatiserede etablissement hører en foyer med døgnåben reception og check-out service samt safeboks, vekselbørs, garderobe og café. På det gastronomiske område forkæles gæsterne i hotellets barer og restaurant. Baren ligger i midten af Marquises haver, mellem oliven- og citrustræerne og er et perfekt sted at slappe af. Hotellet tilbyder endda fjernsynsstue, konferenceindretninger og WLAN/internetadgang (mod betaling). Gæsterne har mulighed for at bestille vasketøjsservice (mod betaling), ligesom der også er parkeringsplads til gæster i bil. De yngste gæster kan besøge miniklubben.Værelserne ligger i boligkvarteret, der engang var beboet af Marquise Vincenzo Artale. I dag er de gennemsyret af historisk atmosfære uden at forsømme et moderne hotels teknologiske komfort. Alle værelser rummer eget badeværelse med brusebad/badekar og hårtørrer samt telefon (mod betaling), satellit-/kabel-tv, internetadgang og en minibar. Desuden er der en dobbeltseng, regulerbart klimaanlæg (mod betaling) og radiator som standardindretning.
Key points
- •Parkeringsplads
- •WiFi
Betalingsmetoder:






Beskrivelse Torre Artale Hotel & Residence
- • Byggeår: 1700
- • Suiter: 9
- • Enkeltværelser: 5
- • Seneste renoveringsår: 2007
- • Antal etager (hovedbygning): 2
- • Juniorsuiter: 6
- • Antal boligenheder i alt: 68
- • Lejligheder: 15
- • Dobbeltværelser: 33
Hotel type
- • landhus
Room facilities (Standard room)
- • Badeværelse
- • Brusebad
- • Centralt reguleret klimaanlæg
- • Centralvarme
- • Fjernsyn
- • Hårtørrer
- • Minibar
- • Satellit-tv
- • Telefon
-
Handicapvenligt badeværelse
-
Internetadgang
-
Rygerværelser
-
Tilgængelig for gæster i kørestol
-
WiFi
Facilities
- • Flersproget personale
- • Garderobe
- • Have
- • Hjælp i tilfælde af sygdom (*)
- • Klimaanlæg i fællesområder
- • Opbevaring af bagage
- • Privat strandområde
- • Safeboks
- • Solterrasse
- • Transportservice
- • Vasketøjsservice (*)
- • Tidspunkt for check-in: 14:00 -
- • Tidspunkt for check-out: 10:00 -
-
Det er tilladt at medbringe kæledyr over 5 kg
-
Det er tilladt at medbringe kæledyr, maks. 5 kg
-
Døgnåben reception
-
Garage
-
Kabelforbundet internetforbindelse
-
Parkeringsplads
-
Tilgængelig for gæster i kørestol
-
WiFi
Restaurant
- • Aftensmadsbuffet
- • Frokostbuffet
- • Glutenfrit måltid
- • Halvpension med drikkevarer
- • Helpension med drikkevarer
- • Morgenbuffet
- • Vegetarisk måltid
Restauranter
- • Bar
- • Børnestole
- • Café
- • Klimaanlæg
- • Restaurant
Virksomheder
- • Konferencelokale
Underholdning
- • Børneklub
- • Fjernsynsstue
- • Liggestole
- • Parasoller
- • Spillelokale
- • Teater / auditorium
- • Underholdning for børn
- • Underholdning for voksne
Aktiviteter
- • Aerobic
- • Golf
- • Ridning
- • Tennis
- • Volleyball
Distances (in meters)
- • Lufthavn: 2km
- • Befolkning i centrum: 3km
- • Strand: 2km
- • Nærmeste bus / metro: 29km
- • Bug/togstation: 3km
- • Golfbane: 40km
- • PMO Airport - Palermo: 60km
- • CTA Airport - Catania: 179km
Interesse punkter
- • Cefalù: 42km
- • Palermo: 29km
- • Bagheria: 15km
- • Caccamo: 16km
- • Trabia: 5km
Ting man skal huske
- • Id-kort ved ankomst
Værelsestype Apartment Et Værelse Et Badeværelse
- • Badeartikler
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken

Værelsestype Apartment Et Værelse Et Badeværelse
- • Badeartikler
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken
Værelsestype Apartment To Værelser Et Badeværelse
- • Badeartikler
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken
Værelsestype Apartment Kapacitet 3 To Soveværelser
- • Badeartikler
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken
Værelsestype Apartment Tre Soveværelser
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken
Værelsestype Apartment Kapacitet 4 Tre Soveværelser
- • Badeartikler
- • Køkkenredskaber, tallerkner & kopper
- • Køleskab
- • Tekøkken
Værelsestype Dobbelt 1 Eller 2 Senge Økonomi
- • Badeartikler
Værelsestype Dobbelt 1 Eller 2 Senge Standard
- • Badeartikler
Værelsestype Dobbelt / To Enkeltsenge, Individuel Brug Økonomi
- • Badeartikler
Værelsestype Quadruple Superior
- • Badeartikler
Værelsestype Tredobbelt Økonomi
- • Badeartikler
Værelsestype Tredobbelt Standard
- • Badeartikler

(*) Ekstra service hoerer ikke ind i priser.
Hoteller i nærheden af Torre Artale Hotel & Residence
- 3,48 Km
Tonnara di Trabia


Det smagfuldt indrettede hotel har en fremragende udsigt ud over det Thyrrenske Hav og er beliggende mellem byen Palermo og Cafalù i et område, der er rigt på historiske, kulturelle og naturlige seværdigheder. Hotellet ligger på et havneområde på nordkysten af Sicilien lige ved tilkørslen til Trabia. Det har sin egen, lavvandede grusstrand og ligger ikke langt fra et væld af indkøbsmuligheder, restauranter, barer og diskoteker samt ca. 1 km fra bymidten. Det smukke landskab, der omgiver hotellet, består af appelsinplantager, frugthaver, bedårende søer og fantastiske skove og bjerge. Den nærmeste busstation og den nærmeste banegård ligger ca. 2 km fra bygningen, mens der kun er få skridt til det nærmeste stoppested. Palermos lufthavn ligger ca. 65 km væk.Det moderne, klimatiserede byhotel blev bygget i det 16. århundrede og råder over 3 etager med i alt 114 værelser, heraf 5 elegante suiter. Bygningen rummer desuden en storslået foyer med flere elevatorer, en safeboks, en vekselbørs og en døgnåben reception. Herudover er der en tv-stue, en spisestue, en hyggelig bar og en morgenmadscafé samt en klimatiseret à la carte restaurant, hvor der er rig mulighed for at afprøve diverse specialiteter fra det italienske køkken. Forretningsfolk kan benytte hotellets lokaler til konferencer, møder og seminarer. Naturligvis tilbydes der også roomservice og vaskeservice (mod betaling). De små gæster kan tilmed muntre sig i hotellets miniklub. Biler kan parkeres på hotellets parkeringsplads.De hyggeligt indrettede værelser har alle et stort badeværelse med hårtørrer. Herudover er de udstyret med telefon, satellit-/kabel-tv, radio, minibar, dobbeltseng, king size seng, safeboks (mod betaling), sofagruppe og altan eller terrasse. Man kan selv indstille radiatorer og klimaanlæg.
Fra772kr
Se mere - 10,68 Km
Hotel Domina Zagarella - Sicily


Dette familievenlige konference-hotel ligger på Palermos fortryllende kystlinje kun 15 km fra centrum af byen Palermo i en have med karakteristik middelhavsvegetation, hvor gæsterne kan beundre de gamle træer. Til Santa Flavia er der ca. 2 km fra klub-feriestedet, til Bagheria omkring 5 km og til Cefalù ca. 45 km. Herudover ligger Punta Raisi lufthavn ca. 45 km fra designer-hotellet, og til Fontanarossa lufthavn er der ca. 190 km.Det splinternye hotel genåbnede i 2010 efter 2 års totalrenovering, som udtrykker kreativiteten hos arkitekten Gianmarco Cavagnino, som har hentet sin inspiration fra den sprudlende æra, man kender som La Dolce Vita. Resultatet er charmerende takket være den specielle beliggenhed og unikke atmosfære. Hotellet tilbyder 378 boligenheder, herunder 340 værelser og et kompleks med 38 miniaturevillaer med private indgange og fremragende udsigt til havet. Det klimatiserede konference-hotel tilbyder et væld af eksklusive servicer såsom restauranten, som er hotellets sande stolthed, en foyer med døgnåben reception, legepladsen (mod betaling), miniklubben og stedet Havana Room and Wine Club. Desuden tilbydes gæsterne konferenceindretninger og WLAN/internetadgang, ligesom der er mulighed for at bestille roomservice og vasketøjsservice og parkere bilen på en parkeringsplads.ode, musik, sportsbiler, film og divaer er de 5 elementer, der karakteriserer hotellets etager. Pastelfarverne, den indendørs udsmykning, stilen og atmosfæren vil føre gæsterne tilbage til La Dolce Vita-perioden. Hvert værelse rummer eget badeværelse med brusebad, badekar og hårtørrer såvel som en dobbelt- eller kingsize seng og egen altan eller terrasse. Ydermere tilbydes der af behageligheder på værelset satellit-tv, telefon, radio, internetadgang, safeboks, minibar og regulerbart klimaanlæg.
Kundevurdering4,4/5af 2 MulighederFra867kr
Se mere - 21,91 Km
Villa D'Amato


Hotellet består af en 3-etagers hovedbygning med i alt 37 værelser. Bygningen rummer desuden en foyer med døgnåben reception, safeboks og elevator. Derudover er der en klimatiseret restaurant samt et konferencerum. Personbiler kan parkeres på hotellets parkeringsplads eller i garagen. Sidst, men ikke mindst, tilbydes der også vaskeservice.De tiltalende værelser har eget badeværelse med hårtørrer samt telefon, satellit-/kabel-tv, minibar/køleskab, centralvarme og safeboks (mod betaling).
Kundevurdering4,2/5af 11 MulighederFra273kr
Se mere






